פורטל כספים משכנתאות מדוע כדאי ומשתלם לקחת יעוץ משכנתא?

חיפוש באתר

הסקר החודשי - פורטל כספים

אילו קופות גמל עדיפות
 
מדוע כדאי ומשתלם לקחת יעוץ משכנתא?

יתרונות וחסרונות של יעוץ משכנתאות

בעידן בו אנו חיים, כאשר התחרות בין הבנקים גדולה, ים הבירוקרטיה והבלבול גדול, מוכרחים מישהו אובייקטיבי, אמין ומקצועי שיעזור לנו להחליט איזו משכנתא כדאי לקחת, החזרי הריביות והזמן אותו נדרש ונוכל להחזיר את המשכנתא לפי צרכינו. לכן רצוי ואף משתלם בטווח הארוך לקחת יעוץ משכנתא.
במידה ונחליט לקחת משכנתא ללא יעוץ, אנו עלולים למצוא את עצמינו רצים ומבזבזים זמן יקר, בוחרים משכנתא שאינה מתאימה לצרכינו, בוחרים משכנתא שלא נוכל לעמוד בה ועם הרבה בירוקרטיה וכאב ראש.
יועץ המשכנתא הוא הפרזנטור שלנו מול הבנק ומול הבירוקרטיה, לעיתים יועץ המשכנתאות מייצג גם אותנו כלקוחות וגם את הבנק בו הוא עובד לעומת יועץ פרטי המייצג אותנו מול הבנק ללא תלות שלו בבנק שבו ניקח לבסוף את המשכנתא. אז מי הוא יועץ טוב? יועץ העובד בבנק, יועץ העובד בחברה פרטית או פרילנסר? כיצד נדע שלא עובדים עלינו?

באיזה יועץ משכנתאות כדאי ומשתלם לבחור?

בשוק ישנם הרבה יועצי משכנתאות שמצד אחד יכולים לחסוך לנו אלפי שקלים בחודש ומצד שני יכולים לעלות לנו ביוקר.
חשוב שיועץ המשכנתאות לא יהיה תלוי בשום בנק, מעין יועץ פרטי אשר ייצג אותנו מול הבנק בו נבחר. בכדי שנסמוך על יועץ המשכנתאות ונפקיד בידיו את מיטב כספינו, עליו להיות לא קשור לבנק זה או אחר.
מעבר לכך שעל היועץ להיות אמין ומקצועי, עליו להשיג ללקוח את הריביות הנמוכות ביותר המתאימות לצרכיו עם מבנה כלכלי נכון של המשכנתא וזמני החזרים נוחים ללקוח. כמובן שיש לבדוק אם ליועץ המשכנתאות הפרטי ישנה תעודה של יועץ והוא אכן סיים קורס יועצי משכנתאות ובעל רקע כלכלי. אך האם באמת כדאי ומשתלם לבחור ביועץ משכנתאות פרטי?

החסרונות של יועץ משכנתאות פרטי

יועצי משכנתאות פרטיים שאינם עובדים בבנק למשכנתאות, אמנם ללא אינטרסים להשיג אותנו כלקוחות הבנק, אך גם אינם מפוקחים ולנו לא ידוע אם הייעוץ מקצועי ואמין ללא פיקוח, גם אם הם עובדים בחברה פרטית של יעוץ משכנתאות. בעצם כל אדם באשר הוא יכול ללמוד קורס יעוץ משכנתאות של שלושים שעות ולהפוך ליועץ משכנתאות עם תעודה המוכרת רק למקום בו הוא למד בלבד.
יועץ משכנתאות יכול להחליט שהוא יועץ משכנתאות גם ללא קורס כזה וללא רקע בלימודי כלכלה וזאת בשל העדר הפיקוח על יועצי משכנתאות והקורסים שבהם לומדים יועצי המשכנתאות. לעומת זאת, יועצי משכנתאות העובדים תחת בנק מסוים, אמנם אינם נטולי אינטרסים לבנק בו הם עובדים ולא תמיד ברזומה שלהם רקע כלכלי, אך להם לפחות יש את הגב של בנק ישראל למשכנתאות.

ומה ממליץ בנק ישראל?

לפי בנק ישראל יועצי משכנתאות העובדים בבנקים למשכנתאות מוסמכים באופן מספק באמצעות קורסים שלמדו בייעוץ משכנתאות וישנו פיקוח שמאפשר שליטה על יועצי המשכנתאות של הבנקים. לסיכום, רצוי ומשתלם לקחת יעוץ משכנתאות, לבחור ביועץ הטוב ביותר, הפרטי או עובד הבנק וכמובן להיות זהיר ושקול.
 

תפריט ראשי

השקעות

מימון

ביטוח

לימודים

משכנתא