פורטל כספים משכנתאות חישוב ריבית משכנתא

חיפוש באתר

הסקר החודשי - פורטל כספים

אילו קופות גמל עדיפות
 
חישוב ריבית משכנתא
כאשר אנו חושבים לקנות דירה ולקחת משכנתא בתנאים אשר יתאימו לצרכינו ולמצבינו הכלכלי, יועץ המשכנתאות בבנק יציע לנו מסלולים שונים עם חישוב ריבית משכנתא שונה בכל מסלול:

חישוב ריבית משכנתא ליבור –

במסלול זה חישוב ריבית משכנתא צמוד לשער הדולר או לשער האירו לפי ריבית הליבור שנקבעת בלונדון. חישוב ריבית משכנתא זו מחושב לפי הממוצע של ריביות מחמישה בנקים מובילים בלונדון. אך האם חישוב ריבית משכנתא צמוד למט"ח מתאים לנו ולהכנסותינו? האם ריבית קבועה הצמודה למדד בישראל תתאים יותר?

חישוב ריבית משכנתא בריבית קבועה –

סוג זה של חישוב ריבית משכנתא נקרא משכנתא צמודה, כיוון שבכל חודש נחזיר את סכום הקרן של ההלוואה אותה לקחנו בתוספת ריבית קבועה הצמודה למדד המחירים לצרכן. זוהי ריבית שמגנה עלינו מצד אחד כאשר הריביות במשק עולות ומצד שני הריבית יכולה להיות גבוהה יותר כאשר הריבית במשק משתנה, כך שהבנק מוגן. האם העדיפות תהיה לקחת משכנתא עם חישוב ריבית משכנתא משתנה כשאנו נבחר במסלול המשכנתא המתאים לנו?

חישוב ריבית משכנתא בריבית משתנה –

סוג זה של חישוב ריבית משכנתא נקרא משכנתא ללא הצמדה, כיוון שחישוב ריבית המשכנתא משתנה בכל חודש בהתאמה לריבית של בנק ישראל, ריבית הפריים. חישוב ריבית משכנתא משתנה אינו צמוד למדד. מסלול כזה עלול להיות יקר מאוד ומסוכן מאוד למי שמעדיף מסלול קבוע ובטוח של ריבית המשכנתא.

חישוב ריבית משכנתא בטוחה –

זהו מסלול בו חישוב ריבית משכנתא קבוע ואינו צמוד למדד. ההחזרים החודשיים של ריבית המשכנתא קבועים לאורך השנים כיוון שהריבית קבועה ואינה צמודת מדד, מה שאומר, במידה והריבית במשק יורדת, הריבית של לווה המשכנתא במסלול חישוב משכנתא בטוחה, יכול להגיע לאחוז ריבית גבוה מאוד. אז כיצד נדע באיזה מסלול חישוב ריבית משכנתא לבחור?

אז באיזה מסלול משכנתא כדאי לבחור?

כאשר הריביות במשק נמוכות כדאי לבחור בחישוב ריבית משכנתא קבועה צמודה או לא צמודת מדד. הרבה אנשים גם נוטים לבחור בחישוב ריבית משכנתא פריים משתנה. זוהי טעות נפוצה, כיוון שבמידה והריבית במשק נמוכה ואפילו נמוכה מאוד, יש לזכור שבבוא היום הריבית יכולה לגדול וההחזרים החודשיים עלולים לעלות ביוקר. רצוי שחישוב ריבית המשכנתא יהיה קבוע ולא צמוד מדד, כך ההחזר החודשי יהיה קבוע לאורך השנים ותואם להכנסות של הלווים. בעצם אסור בהחלט שגובה ההחזר החודשי של המשכנתא יהיה גבוה יותר מ- 25%-30% מההכנסות נטו של בני זוג, אחרת הקושי לעמוד בהחזרי המשכנתא החודשיים יהיה גדול מאוד. ישנה אפשרות במשך השנים בהם אנו מחזירים את המשכנתא גם למחזר אותה. בדרך כלל הבנק לא יציע לנו למחזר את המשכנתא כיוון שהוא מרוויח מריבית המשכנתא. לכן האחריות היא עלינו. יש לבדוק את הריבית במשק והאם הרעיון למחזור המשכנתא כלכלי לנו כיוון שיש לשלם קנסות במידה והריבית במשק נמוכה יותר מהריבית שקיבלנו מהבנק. במידה והקנסות אינם גבוהים ואנו מצליחים לעמוד בהחזרים החודשיים במסלול ובזמן של המשכנתא הממוחזרת זה יהיה כדאי.
 

תפריט ראשי

השקעות

מימון

ביטוח

לימודים

משכנתא