פורטל כספים משכנתאות מחשבון החזר משכנתא לתכנון העתיד

חיפוש באתר

הסקר החודשי - פורטל כספים

אילו קופות גמל עדיפות
 
מחשבון החזר משכנתא לתכנון העתיד

המשכנתא היא ההלוואה הגדולה והמרכזית ביותר שניקח בחיים שלנו. לכן, מחשבון החזר משכנתא הוא כלי שחשוב מאד שנעשה בו שימוש נכון. כל אחד יודע שהמשמעות העיקרית של המשכנתא, שאנחנו לוקחים היא כמה כסף אנחנו נצטרך להחזיר בכל חודש לבנק. החישוב לכשעצמו הוא לא מובן מאליו - החלוקה בין החודשים היא לא שווה בכלל. הדבר תלוי גם במשך פריסת התשלומים, גם בגובה הריבית, גם בסוג הריבית, וגם בסוג המשכנתא (האם זו משכנתא שהסכום הביסי מתחלק שווה בשווה בין החודשים, או שהסכום הולך וקטן ככל שהזמן מתקדם). לכן חשוב להיכנס אל מחשבון החזר משכנתא, ולהסיק את המסקנות.

הפעולה של מחשבון החזר משכנתא

מחשבון החזר משכנתא לכשעצמו, פועל בצורה פשוטה למדי מבחינתנו. הכנסת הנתונים אל מחשבון החזר משכנתא לא דורשת מכם ביצוע של אף פעולה מסובכת, אלא פשוט הזנה של מספרים במיקום המתאים. החישוב הבסיסי של מחשבון החזר משכנתא מתבסס על שלושה נתונים עיקריים: הסכום הכולל - לתיבה זו נכניס את הסכום הכולל שאנחנו לווים מהבנק. שימו לב, לא מדובר על שווי הנכס, אלא על גובה ההלוואה עצמה שאנחנו מתכננים לקחת מהבנק. יש לכך חשיבות כי גובה המשכנתא לעולם לא יהיה כשווי הנכס כולו (אנחנו צריכים לשלם 30% ממנו בהון נזיל). ריבית - תיבת הריבית יכולה להשתנות בין מחשבון החזר משכנתא אחד למשנהו. למה? כי כל סוג של ריבית פועל בצורה שונה. יש ריביות שקל יחסית לחשב את הממוצע שלהן לאורך השנים, ויש כאלה שיכולות להשתנות מאד. לכן מחשבון החזר משכנתא לרוב יציג לנו פריסה מסוימת של אחוזי ריבית כאשר הריבית שהכנסנו פנימה היא הממוצעת. אם לדוגמא הכנסנו ריבית של 2.3% - המחשבון יחזיר לנו את ההחזר החודשי בהתאם לריבית זו, כמו גם לשיעורי ריבית הגבוהים במספר עשיריות האחוז ושיעורי ריבית הנמוכים במספר עשיריות האחוז. כך נוכל לדעת איך עליה וירידה בריבית תשפיע על ההחזר החודשי. פריסת התשלומים - זה כמובן אחד החלקים החשובים ביותר בתוך מחשבון החזר משכנתא, שכן כך המחשבון יציג לנו את כמות התשלומים בהתאם לזמן שנשלם אותם.

מחשבון החזר משכנתא מחזיר גם את הסכום הכולל

אולם, מחשבון החזר משכנתא מציג לנו לא רק את ההחזר החודשי, אלא גם את הסכום הכולל שבסופו של דבר נשלם לבנק. למותר לציין, כי הסכום הכולל שנחזיר לעד יהיה גבוה יותר מסכום המשכנתא. בסופו של דבר, בעזרת מחשבון החזר משכנתא נוכל לראות את ההשפעה של גובה הריבית ופריסת התשלומים על ההוצאות שלנו לא רק בשנה הקרובה - אלא גם בעוד עשור ואף בעוד עשרים שנה. מחשבון החזר משכנתא הוא כלי חובה למי שמבחינתו תשלום משכנתא הוא לא בגדר "גילוי עתידות", אלא חישוב כלכלי מושכל שעוזר לנו לתכנן את הצעדים שלנו בשנים הקרובות והרחוקות.

 

תפריט ראשי

השקעות

מימון

ביטוח

לימודים

משכנתא